Sokon Grup

Chongqing Sokon Industrial Group Co. 1986 yılında kurulmuş olup, yaydan amortisöre, motosikletten otomobile kadar birçok alanda faaliyet göstermekte olup, “otomotiv enerji dönüşümünü sürdürme ve akıllı hareketli (smart mobility) yaşam tarzı oluşturma” misyonuna bağlı kalarak, “kullanıcı merkezli, çalışkan, değişime odaklı, güvenilir ve değer paylaşan” temel değerlerini pratiğe döküyor.

Çin’in en büyük 500 şirketi arasında yer alan ve 10.000’den fazla çalışanı bulunan Sokon, geleneksel araçlardan akıllı araçlara ve geleneksel üretimden akıllı üretime dönüşüm ve yükseltme yoluyla, “akıllı araç sektöründe küresel bir marka haline gelme” vizyonunu gerçekleştirmek için yüksek kaliteli gelişmeyi sürdürüyor.

Grubun, Dongfeng Sokon Motor Co., Ltd., E-powertrain Company, Engine Company, Auto Components Company, Import & Export Company vb. gibi çok sayıda tamamen sahip olduğu iştirakleri bulunuyor. Ana ürünleri arasında akıllı elektrikli araçlar, süper kentsel SUV’lar, kompakt MPV’ler, saf elektrikli hafif ticari araçlar, e-powertrain ve 1.0-2.0 litre, 1.5T ve 2.0T direkt enjeksiyonlu turboşarjlar gibi enerji tasarruflu, çevre dostu ve yüksek performanslı motorlar bulunuyor. Bu ürünler 70’ten fazla ülke ve bölgeye ihraç ediliyor.

Kendi gelişimine paralel olarak, Grup, toplum hizmetine geri dönüş faaliyetleri gibi kamusal yardım bağışları, deprem yardımı, Guangcai Programı ve hassas yoksulluk giderme etkinliklerine aktif olarak katılarak, sosyal sorumluluklarını titizlikle yerine getiriyor.

Sokon Grubu’nun kurucusu olan Zhang Xinghai, halen Ulusal Halk Kongresi’nin bir üyesi, Tüm Çin Sanayi ve Ticaret Odası’nın Başkan Yardımcısı, Chongqing Sanayi ve Ticaret Federasyonu’nun Başkan Yardımcısı, Chongqing Hayırseverlik Federasyonu’nun Başkan Yardımcısı ve Guangcai Programı’nın Çin Toplumu için Teşvik Derneği’nin Direktörüdür. Kendisine “Çin Karakteristikli Sosyalizmin Üstün İnşaatçısı”, “Chongqing’in Canlanması Ödülü”, “Deprem Afet Yardım Çalışmaları İleri Birey”, “İlk Chongqing Hayırseverlik Ödülü” ve “Chongqing’in Üstün Özel Girişimcisi” gibi unvanlar verildi.

DFSK

1986 yılında kurulan Sokon Grubu, yay, amortisör ve motosiklet işlerinden başladığı iş hayatını, bugün DFSK ve SERES markaları altında kapsamlı bir uluslararası otomobil üreticisi olarak, akıllı otomobil Ar-Ge, Üretim ve Satış işlerine dönüştürdü. Bu başarıda, dünyanın önde gelen otomobil firmalarından Dongfeng Motor Group’un bir yan kuruluşu olması ve 2003 yılında kurulan DFSK’nin varlığı önemli bir rol oynar. DFSK, Dongfeng Motor Group’un küresel bir markasıdır ve 70’ten fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Dongfeng, dünya çapında Ar-Ge merkezleri ve akıllı platformlar kurmuştur. Bu merkezler, Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Japonya ve Endonezya’da bulunmaktadır.

Dongfeng Motors, Çinli bir otomobil üreticisi olan ve daha çok yabancı ortaklıklarla tanınan bir markadır. Bu ortaklıklar sayesinde, Peugeot, Honda, Nissan, Kia, Renault ve Citroen gibi çeşitli yabancı markalı ürünler üretebiliyor ve satıyor.

DFSK’nin Ar-Ge felsefesi, küresel işbirliği ve kendi Ar-Ge gelişimine dayanır. Bu vizyonla, DFSK, dünyada anahtar ülkeler olarak kabul edilen Çin ve ABD’de Araç, Parça ve Bileşenler Ar-Ge merkezleri kurmuştur. Bu, DFSK’nin küresel pazarın yerel ürün çeşitliliğine yönelik taleplerini karşılamasını sağlamaktadır.

DFSK’nin hedefi yüksek teknolojiye sahip ürünler oluşturmak, ürün kalitesini garanti etmek ve yeterli tedarik sağlamaktır. Bu hedefe ulaşmak için, DFSK, Çin, Endonezya ve ABD’de üç üretim üssüne sahiptir. Bu üslerde yedi araç ve motor fabrikası bulunmaktadır ve fabrikaların toplam üretimi 500.000 birimin üzerindedir.

2005 yılından bu yana DFSK, ihracata başlamış ve bugüne kadar toplamda 350.000 birimi 70’den fazla ülkeye ihraç etmiştir. DFSK mini aracı, altı yıl üst üste Çin Mini-araç ihracatında 1. sırada yer almıştır. DFSK ve onun ürün aileleri olan DFSK Glory, SF ve iX, Çin’in En İyi 500 Şirketi arasında yer almaktadır.