DFSK ÖTV Muafiyetli Araç Satışları

Daha Fazla Sürüş Keyfi için engel yok! ÖTV’den muaf sürücülerimizin sıra dışı sürüş deneyimi ile tanışmaları için hazırladığımız bu sayfada merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

ÖTV Muafiyeti Hakkında Sık Sorulan Sorular

  • ÖTV muafiyetine uygun araçlar hangileridir?
  • ÖTV muafiyeti nedir?
  • ÖTV muafiyeti engel oranı yüzde kaçtır?
  • Engelli yakınlarına ÖTV indirimi uygulanır mı?
  • 18 yaş altı %90 ve üzeri engelli bireyler ÖTV muafiyetinden yararlanabilir mi?
  • Engelli ehliyeti alabilmek için engel oranı yüzde kaç olmalıdır?
  • Kaza sonucu vücut fonksiyonlarını sonradan kaybeden birey var olan sürücü belgesini nasıl değiştirebilir?
  • Üzerine araç alınan engelli kişinin engelli sürücü belgesi olması zorunlu mudur?
  • Engel oranı %90 ve üzeri olan kişinin aracını kimler kullanabilir?

ÖTV Muafiyetine Uygun DFSK Modelleri

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, 29330 sayılı Resmi Gazete’de (30.12.2023) yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği’ne göre, 1.1.2024 tarihi itibariyle Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’den muaf şekilde satın alınabilecek olan otomobillerin motor silindir hacmine bakılmaksızın, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve diğer her türlü vergiler dahil bedellerinin 1.591.200 TL’nin altında olması gerekmektedir. 1.591.200 TL’ye kadar olan bedel; hesaplanması gereken özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dahil fatura bedelini ifade etmektedir. ÖTV muafiyetli tavsiye edilen anahtar teslim araç fiyatları için size en yakın DFSK Yetkili Satıcısı’ndan bilgi alabilirsiniz.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli bir mal üzerinden maktu ya da oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. ÖTV muafiyeti, raporla ispatlanmış bir engeli olan vatandaşların yararlanabileceği bir haktır. Muafiyetin uygulanabilmesi için belirtilen kriterlerin karşılanması önemli bir detaydır.

Otomobillerden; motor hacmi, kullanım amacı, motor tipi ve satış bedeli gibi çeşitli kriterlere göre değişen oranlarda Özel Tüketim Vergisi alınır. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan engelliler için “Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Tebliği” dikkate alınıyor. Tebliğe göre 2024 yılında engelliler, 1.591.200 TL’ye kadar fatura bedeli olan araçları ÖTV muafiyeti ile satın alabilir.

Engelli ÖTV muafiyeti hakkını belirleyen en önemli unsur, Engelli Sağlık Kurulu raporunda belirtilen engel oranıdır. Rapor, tam teşekküllü devlet hastanesinden alınabilmektedir. 2018’de yürürlüğe giren yeni yasaya göre engel oranı %90 ve üzeri olan kişiler ÖTV’den muaf olarak bir araç sahibi olabilirler. Bu bireylerin araç kullanmasının mümkün olmadığı durumlarda, 3. dereceye kadar yakınları da B sınıfı bir ehliyet sahibi olmak şartıyla, engelli bireye ait bu araçları kullanabilmektedirler. Tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %90 ve üzeri engel sahibi bireylerin raporlarında, araç kullanmalarına engel durumlarının olmadığının belirtilmesi ve sürücü belgesi sahibi olmaları şartıyla, kendileri de bu araçları kullanabilmektedirler.

Engelli Sağlık Kurulu Raporunda belirtilen ortopedik engel oranı %40 ve üzerinde olan engellilerin bu istisnadan faydalanabilmesi için; kişinin engeline özel aksam ile hazırlanmış aracını kendisinin kullanmasına engel bir durumun olmadığı Engelli Sağlık Kurulu raporunda açıkça belirtilmiş olmalıdır. %40 ve üzerinde engeli olan bireyler sadece bu şartla ÖTV muafiyetinden yararlanarak araç sahibi olabilmekte ve bu araçları kendileri kullanılabilmektedirler.

ÖTV indirimi sadece engelli bireyin kendisine tanınmış bir haktır. Bu indirimden yararlanmak isteyen engelli bireyin aracı kendi üzerine alması gerekmektedir.

Engellilik derecesi %90 ve üzerinde olan malul ve engellilerin ÖTV indiriminden yararlanarak araç sahibi olması konusunda yaşla ilgili bir sınırlama bulunmamaktadır.

Engelli ehliyetine sahip olabilmek için engel yüzdesine bakılmasına gerek yoktur. Engelli kişiler B sınıfı engelli ibrazlı ehliyet almalıdırlar. Bunun için ise tam teşekküllü hastanelerden alınan rapor ve araç kullanımı için gerekli aparatların raporda belirtilmesi gerekir.

Bu kişiler tekrar yazılı sınava tabi tutulmazlar, verilen sağlık raporuna göre düzenlenmiş özel araçlarla eğitim aldıktan sonra, direksiyon sınavına tabi tutulurlar. Bu sınavda başarılı olan sürücüler engelli sürücü belgesi almaya hak kazanır.

Engel oranı %90 ve üzeri olan kişiler için engelli sürücü belgesi olması zorunlu değildir. Engelli kişinin eşi, il sınırı içerisindeki birinci derece akrabaları, sıhri hısımları ve kardeşleri aracı sahibi yararına kullanabilir.

Engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engellilere ait araçlar, araç sahibi bireyin taşınması ve ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla kullanılması gerekmekte olup, engelli kişinin eşi, aynı il sınırlarında ikamet eden birinci dereceye kadar kan ve sıhri hısımları ile kardeşleri veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından (sadece istisnadan yararlananın istifadesine sunulması şartıyla) kullanılabilmektedir.

ÖTV muafiyetli araç satışı hakkında sorularınız için bizimle iletişime geçin